HOMOKSZÓRÁS, HOMOKFÚVÁS, SZEMCSESZÓRÁS

Felület tisztítás, festék eltávolítás, rozsdátlanítás a kvarchomok elsöprő erejével. A homokszórás, vagy homokfúvás a szemcseszórásos eljárások közé tartozik. A technológia célja, hogy különböző finomságú, szórható, csiszoló anyagokkal bombázunk egy adott felületet. A homokszórás segítségével a finom felületek durvábbá, durva felületek finommá tehetőek, valamint a csiszoló (jelen esetben homok) anyagok koptató hatása miatt a kezelt felületen megtapadt idegen anyagok, szennyeződések eltávolíthatóak legyenek.

A HOMOKSZÓRÁS FOLYAMATA

Manapság a legelterjedtebb homokszórásos technológia a sűrített levegős homokszórás. Ebben az esetben, egy magas nyomású kompresszor segítségével juttatjuk a szemcséket a tisztítandó felületre. A homok, egy hermetikusan lezárt tartályban van tárolva, ahonnan a kompresszor által keltett vákuumhatás kiszívja, majd egy szórópisztoly segítségével kijuttatja a kezelt felületre. A szórópisztoly szórófeje egy speciális, rendkívül kemény kerámia vagy tungszten-karbid anyagaból készül, hogy ellenálljon a szóróanyag koptató hatásának.

Kisebb tárgyak esetében a homokszórás egy szórószekrényben vagy szórókamrában történik. Ez azért fontos, hogy a szórási folyamat során a levegőbe kerülő szóróanyag és a kezelt felületről levált anyagi részecskék ne kerülhessenek a levegőbe. Ebből következik, hogy a homokfúvás korántsem veszélytelen eljárás hiszen a részecskék belélegzése súlyos betegségekhez, például szilikózishoz vezethet. Amennyiben a kezelendő tárgy mérete nem teszi lehetővé a kamrában vagy szekrényben történő munkát, úgy speciális védőfelszerelés viselése szükséges a munkálat során.

MILYEN ESETEKBEN ALKALMAZHATÓ A HOMOKSZÓRÁS?

Az általánosan elterjedt nézet szerint, olyan esetekben alkalmazható a homokszórás, amikor a fémfelületeket meg akarjuk tisztítani a rozsdától, festékmaradványoktól és egyéb szennyeződésektől. Az igazság az, hogy a legtöbb esetben emiatt fordulunk a homokfúvásos technológiához, pedig számos más területen is alkalmazható. Említettük, hogy a homokszórás során egy durva felület finomabbá tehető és megfordítva is!

A homokszórás vagy szemcseszórás során a felület finomságát befolyásolja az alkalmazott szemcseméret, a szóróanyag keménysége a munkadarab anyagához viszonyítva, a behatási idő valamint a szóróanyagot kijuttató levegő nyomása is. Mindezeknek a paramétereknek a pontos beállítása szükséges ahhoz, hogy az alkalmazási területnek és az igényeknek megfelelő felületet alakíthassunk ki a homokszórás segítségével.

A homokszórás alkalmazása esetében számolni kell azzal, hogy a kezelt felület vékonyabb lesz. Egy átlagos homokszórási munka során a kezelt felület réteg vastagsága 20-60 mikrométerrel csökken, ám ez az esetek túlnyomó többségében nem okoz gondot, hiszen a munkadarab alapvető geometriai jellemzői csak nagyon kis mértékben változnak.

AJÁNLATKÉRÉS

Tisztelt Érdeklődő!

A lehető legpontosabb árajánlat elkészítéséhez, kérem írja le a kezelendő tárgy méreteit (hossza, szélessége, mélysége)és ha megoldható csatoljon pár képet is. Ezzel nagyban segíti munkánkat abban hogy a lehető legpontosabb, legjobb árat tudjuk kalkulálni önnek.

A darabokat postán is el tudja juttatni részünkre, ilyen esetben ha elkészültünk a munkával postai úton is juttatjuk vissza az ön által megadott címre!